Archief

Streekhistorie: Van Veiling tot Kerk

Zeer weinig mensen zullen het persoonlijk hebben meegemaakt, maar de kerk Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad in Honselersdijk was eerst een veilinggebouw. Dit was natuurlijk niet de kerk zoals die er nu staat, maar een klein kerkje dat zich bevond op waar nu het plein voor het huidig gebouw ligt.

Het was in die tijd dat de Dijkstraat een Dijkgracht was, met water, bruggetjes en paard en wagen. De tijd waarin voornamelijk geveild wordt in lokale horeca, zoals in bijvoorbeeld Café Sport in Honselersdijk. Van een veilingklok had men nog niet gehoord, 'handjeklap' was de veilmethode. In de tijd die hiervoor wordt beschreven, wordt het veilinglokaal van de afdeling Honselersdijk gebouwd. Een veilinggebouw waar met name groenten worden geveild. Dit veilinggebouw zal tot 1927 blijven staan, alhoewel het al snel te klein blijkt te zijn.....

De veiling verhuist naar een groter gebouw en de heer Jac. Janssen, eigenaar van de grond, stelt deze beschikbaar ten behoeve van de stichting van een parochiekerk. Dat dit niet zonder slag of stoot gaat mag duidelijk zijn, men wil immers een relatief kleine parochie bouwen tussen de kerken van Naaldwijk, Poeldijk en Kwintsheul, allen zeer goed aangeschreven en grote parochies. In goed overleg ontstaat uiteindelijk de Parochie Onze Lieve Vrouw van Goeden Raad in 1907, welke ter kerke zal gaan in het maar kort gebruikte veilinggebouw van Honselersdijk. Een veilinggebouw kan niet zomaar worden hernoemd tot kerk, de bisschop van Haarlem (tegenwoordig valt de parochie onder Rotterdam) geeft akkoord en het verbouwen van het veilinggebouw kan starten. Één van de aanpassingen is het plaatsen van kerkbanken. Deze worden ingetekend op een plattegrond en hierdoor ontstaat relatief gemakkelijk een inrichting van een kerkgebouw. In het archief zijn de tekeningen gevonden van dit plan.

De allereerste pastoor van de nieuwe opgerichte parochie is pastoor Van Buren, hij zorgt dat de parochie start en haar bestaansrecht verwerft. Dat de kerk op zekere dag van "veiling tot kerk" naar een nieuw gebouw gaat, maakt hij niet meer mee, hij komt te overlijden in 1917. In deze tijd is de Dijkstraat nog een Dijkstraat met een sloot. Op de plaats waar nu huizen staan (zeg maar de overburen van de kerk) lag deze sloot. Het landelijke is ondertussen wel verdwenen en de dorpskern Honselersdijk heeft meer vorm gekregen als centrum. Duidelijk is dat de parochianen een goede hoop hadden op de toekomst van hun nieuwe parochie: de pastorie, is vele malen groter dan het veilinggebouw. Pastoor Van Buren had immers wel slaapplaats nodig en die kerk zou er op termijn worden gebouwd. Het is bijzonder om dit beeld te zien, zeker als wij nagaan dat dit pas een eeuw geleden is.

In 1927 is het dan eindelijk zover: het allerheiligste wordt overgebracht naar de nieuwe kerk. Op dat moment staan het nieuwe kerkgebouw, de pastorie en het veilinggebouw dicht tegen elkaar aan geschurkt op de kerkgrond. Dat er niet veel ruimte was voor het plaatsen van een toegang tot de kerk mag op de foto duidelijk zijn, de arbeiders zijn hard bezig het aanzicht van de nieuwe kerk te verfraaien door het weghalen van het veilinggebouw. Hierdoor ontstaat plaats voor het bouwen van het kerkportaal zoals wij dat nu nog steeds kennen.

Wij kunnen concluderen dat door de inzet van de heer Jac. Janssen, pastoor Van Buren en vele anderen in die tijd, Honselersdijk mag beschikken over een prachtige kerkgebouw dat haar hart en wortels midden in het Westland ook heeft staan in het hart van het veilingwezen, dichter bij de tuinbouw kan een kerkgebouw niet komen!

Auteur: Angela Valentin-van Beek van de Historische Vereniging Naaldwijk-Honselersdijk